Aracınızın Yakıt Tüketimini Nasıl Düşürürsünüz?

Aracınızın Yakıt Tüketimini Nasıl Düşürürsünüz?

Araba Nasıl Ekonomik Kullanılır?

Artan yedek parça maliyetleri ve yüksek yakıt fiyatları hepimizi daha ekonomik araç kullanımına yönlendirmiştir. Beklenmedik masraflar bütçemizi sarsmakta ve tüm ekonomik durumumuzu altüst etmektedir. Birazdan sayacağım yöntemleri uygulayarak yakıt tasarrufu sağlayabilir, arıza ihtimalini en aza indirebilirsiniz.

Araç Bakımınızı Düzenli Olarak Yaptırın

Öncelikle kirlenmiş ve aşınmış bir motor yakıt tüketimini artırır. Buji kapaklarının aşınması tüketimi %5 oranında artırır. Tıkanmış hava filtresi optimum hava-yakıt karışım dengesini bozarak yakıt artışına sebep olur. Hava filtresinin değiştirilmesi yakıtta oranında tasarruf sağlar. Aynı zamanda motorun aşınmasıyla da yakından ilgili olan yağ, kaliteli ve uygun aralıklarla değiştirilirse yakıtta %2 oranında tasarruf sağlar.

Sürüş Tarzınızı Gözden Geçirin

Hem yakıt tasarrufu hem de araçtaki parçaların uzun ömürlü olması için sürüş tarzınıza dikkat edin. Kalkışlarda gaz pedalına yüklenmek, birazdan yavaşlayacağınızı bildiğiniz halde gaz verip ardından fren kullanmak, hem fren balatalarınızı kısa zamanda eskitecek hem de yakıtta artışa sebep olacaktır. Motor devriniz ve yol durumu elverdiği ölçüde yüksek viteste düşük hızlarda araba kullanmak tüketiminizi azaltacaktır. Sakin kullanım, agresif kullanıma göre %30’a yakın tasarruf sağlar.

Yüksek Hızlarda Cam Açmayın

Araç hızlandıkça araca etki eden rüzgar direnci de artmaktadır. Bu da geri sürüklenme kuvvetini artırır. Özellikle yüksek hızda giderken cam veya cam tavan açarsanız bu kuvvet artacak ve aracınız istediğiniz süratte gitmek için daha fazla güç ve yakıt sarf edecektir.

Gereksiz Klima Çalıştırmayın

Kışın klima çalıştırmanıza gerek yoktur. Motor ısındıktan sonra motorun ısısını kullanarak dış havayı ısıtıp sıcak hava olarak araç içini ısıtabilirsiniz. Yazın hava sıcaklığı 23-24 dereceye kadar dış havalandırma ile içeriyi soğutabilirsiniz.

Mevsime Uygun Lastik Kullanın

Aynı zamanda emniyetiniz için de çok önemli olan lastik, yakıt tasarrufu için de önemlidir. Özellikle kış aylarından yaza çıkarken, lastiklerinizi değiştirmekte geç kalmayın. Bu kış lastiklerinizin de aşırı yıpranmasına ve çabuk eskimesine sebep olur. Ayrıca lastik basınçlarınızı sürekli kontrol edin. Özellikle sıcaklık değişimlerinde lastik basınçları havanın genleşmesi prensibinden dolayı sürekli değişmektedir.

Bunların yanında aracınızda gereksiz yük bulundurmayın. Fazladan taşıdığınız her ağırlık yakıt tüketimini artırır. Aracınızla yapacağınız işleri veya seyahatleri planlayarak, gereksiz kullanımlarınızı da azaltabilirsiniz.

Arac Bakim
Bakim
Periyodik Arac Bakimi

Bir yorum yazın...

Henüz yorum yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol.
Yeni Araba Modelleri Logo
Copyright 2024 © Yeni Araba Modelleri
Tüm hakları saklıdır.