Araba Motoru Yıkanır mı? Araba Motoru Nasıl Yıkanır?

Araba Motoru Yıkanır mı? Araba Motoru Nasıl Yıkanır?

Motor Bakımı Kaç Bin Km’de Yapılır?

Arabaların en temel parçası motordur. Motor aracın hareket etmesini sağlar bunu aracın yakıtının motor içerisinde bulunan silindirlerde yakılmasıyla yapmaktadır. Bir arabanın çalışması için en önemli bölümü motorudur. Motorda bazı bölümlere ayrılır. Bu bölümler bir bütünlük oluşturup aracın hareket etmesini sağlamaktadır. Arabaların kullanım ömrünün uzaması ve arızaları karşı tedbir amaçlı motor bakımları zamanında ve eksiksiz yapılmalıdır.

Bakımlar hayati değer taşır aracın olası bir arızası önceden tespit edilip büyük zararlardan kaçınılmış olur. Özelikle mevsim geçişlerinde yaz ve kış dönemlerinde düzenli olarak gereken bakımlar yaptırılmalıdır. Araçlar yakıt türlerine göre belirli bir km’yi geçtiklerinde rutin bakımının yaptırılması gerekir. Bu km farkı benzinli araçlar ve dizel araçlar arasında 5.000 km’dir. Benzinli araçlar 10.000 km de bir bakım dizel araçlar ise 15.000 km de bir bakım şartı vardır. Bakımlar işin uzmanları tarafından yapılmalıdır. Motor bakımı ve kontrolü hayati değere sahipken temizlik yapılması şart olmayan fakat yapılmasında sakınca olmayan bir eylemdir.

Araba Motoru Yıkanır mı?

Kullanıcıların en çok sorduğu sorular arasında yer alan bu sorunun cevabını size kısaca bildirelim. Araç motorları elbette ki yıkanır. Ancak bunu servisler özel spreylerle yapmaktadırlar. Direk suyla yıkama işlemi çok sağlıklı değildir. Bu iş üçün üretilen özel malzemelerle siz de kolayca araç motorunu temizleyebilirsiniz.

Araba Motorunun Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Araba motoru model, marka ve yakıt çeşidine göre farklılık gösterebilir. Araba için çok önemli olan bu parçanın temizliği de dikkatli bir şekilde ve bu konuda bilgi sahibi kişiler tarafından yapılmalıdır. Motor temizliği yapılacak olan aracın temizlik esnasında kesinlikle çalışmıyor halde olması gerekmektedir. Temizliğe başlanmadan önce arabanın motorunun soğuk olduğundan emin olmak gerekir. Sıcak motora soğuk su ya da başka soğuk bir temizlik maddesi ile temas edilirse motorda ciddi boyutta hasarlar meydana gelebilmektedir. Temizlik esnasında motorun önemli parçaları iyi derecede muhafaza edilmeli ve su ile temasından kaçınılmalıdır. Motorun hava filtresi korunmalı bunun yanında motor beyninin korunması da sağlanmalıdır. Motorda bulunan alternatör iyi şekilde muhafaza edilmeli temizlikle temastan kaçınılmalıdır. Motora deterjanlı su ile temas etmek doğru değildir. Saf su ile yıkamak en doğru olandır.

Araba Motoru Yıkanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler…

Motorun önemli parçalarının su ile temasının kesildiğinden iyi bir şekilde muhafaza edildiğinden emin olunduktan sonra aracın motoru şebeke suyu ile yıkanabilir. Yüksek basınçlı su önerilmez motorun hassas parçalarına zarar verebilme ihtimalinden dolayı yüksek basınçlı su kullanımından kaçınılmalıdır. Deterjanlı su ile motora temizlik yapılmamalıdır. Paslanmış bölümler var ise pas sökücü az miktarda kullanılıp çok bekletilmeden temizlenmelidir. Pas sökücü ve yağ sökücü türündeki maddeler lastik yapılı maddeleri eritebileceğinden motordaki kayışlar ve plastik olan bölümlere temasından kaçınılmalıdır. Dökülen yerlerde çok bekletilmeden temizliği yapılmalıdır.

Motor Temizliği Neden Yapılır?

Araba motor temizliği genelde 2.el araçların alıcılarına motorun daha cazip gelmesi için yapılan bir işlemdir. Aracınızın motor bakımı eksiksiz olduğu sürece bu işleme çok gerek duyulmamaktadır. Araç motorunuza temizlik esnasından su kaçabilir, bu durumda aracınız garanti dışına çıkmasına sebep olabilir. Özellikle yeni nesil arabaların motorları daha fazla hassasiyet ve elektronik bölüm içermektedir bu yüzden detaylı bir temizlik yapılmak isteniyorsa muhakkak bu işi yapan kişi ya da kişilerden yardım alınmalı ve çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Araba Motoru
Honda Araba Motorlari
Motor
Renault Motorlari 1 3 Turbo Benzinli
Volkswagen Motorlari

Bir yorum yazın...

Henüz yorum yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol.
Yeni Araba Modelleri Logo
Copyright 2024 © Yeni Araba Modelleri
Tüm hakları saklıdır.