2023'te Sıfır Araç Fiyatları Ne Olur?

2023'te Sıfır Araç Fiyatları Ne Olur?

Sıfır araç almak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri, “Sıfır araç fiyatlarında düşüş olur mu?” sorusudur. Özellikle pandemi, Ukrayna Rusya savaşı ve global çip krizi gibi sorunlarla birlikte tavan yapan sıfır araç fiyatları, ülkemizdeki döviz kurunun iki katına çıkmasıyla birlikte farklı bir boyuta geldi.

Sıfır araba almak isteyenlerin beklediği sıfır araçlarda düşüş konusu ne yazık ki kısa vadede gerçekleşebilecek bir şey olarak görülmemektedir. Yeni bir araç almak isteyen müşterilerin yapması gereken en önemli şey araçları alabiliyorlarsa hemen almalarıdır. Çünkü dünyada yaşanan birçok küresel sorunla birlikte 2022 Aralık ayına kadar sıfır araçların %25 oranında artışı ön görülmektedir. Bu artış gerçekleştiğinde ülkemizde bugünkü fiyatlara göre araç fiyatlarının %50 oranında artacağı tahmin edilmektedir. Yani 2022 model Fiat Egea modeli Mayıs ayında 300.000 TL iken bu araç 2023 Ocak ayında tahmini 450.000 TL’den satışa sunulacaktır.

Kısa vadede araç fiyatlarında yaşanacak bu yükselişle birlikte sınırlı sayıda üretilmeye devam edilen sıfır araçlarla ilgili farklı yorumlarda bulunan birçok uzmanın birleştiği tek nokta araç fiyatlarının yakın zamanda fiyat düşüşü yaşamayacağıdır. Bu konuda yeni bir araç almak isteyenlerin elini çabuk tutması tavsiye olunur.

Yani 2023 sıfır araç fiyatları 2022 Mayıs ayına göre ortalama %50 oranında artması beklenmektedir. Bu kapsamda ikinci el otomobil piyasasında da buna bağlı olarak araç satışının azalacağı tahmin edilmektedir.

Bir yorum yazın...

Henüz yorum yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol.
Yeni Araba Modelleri Logo
Copyright 2024 © Yeni Araba Modelleri
Tüm hakları saklıdır.