2024 Engelli Araç Limiti ve Satın Alınabilecek Sıfır Araç Modelleri

2024 Engelli Araç Limiti ve Satın Alınabilecek Sıfır Araç Modelleri

2024 yılı engelli araç limitleri açıklandı. Engelli vatandaşların merakla beklediği limit Resmi Gazete’de yayımlandı. 2 Ocak 2024 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete’de yer alan kararnameye göre 2024 yılı engelli araç limiti 1.591.255 TL olarak açıklandı. Limit kapsamında sıfır araçlar için engelli raporu olan vatandaşların yararlanabileceği bu ÖTV muafiyetli engelli araç limiti olan 1.591.255 ve altında bir liste fiyatına sahip olan binek ve hafif ticari araçlarda ÖTV’siz araç alımı yapılabilecektir.

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza ÖTV’siz araç alımında dikkat edilecek hususları ve limit kapsamında satın alınabilecek marka ve modellerin güncel ÖTV’siz fiyatlarını aktarmaya çalışacağız. Özellikle otomobil piyasasında yaşanan durgunluk ve sıfır araçların fiyatlarında aşağıya doğru çekilmeyle birlikte engelli vatandaşların son yıllarda yaşadığı birçok sorun ortadan kalktı. Önceki yıllarda birçok bayi engelli raporuyla araç almak isteyenlerin yüzlerine dahi bakmazken 2024 yılında araç stokunda yaşanan fazlalıkla birlikte birçok bayi araç satamaz hale geldi. Bu kapsamda bayiler yönünü engelli vatandaşlara çevirdi. Bundan dolayı 2024 yılı engelli araç alımı kapsamında engelli vatandaşlar için birçok araç seçeneği bulmaları açısından son derece önemli bir yıl olarak karşımıza çıkmaktadır.

2024 Engelli Araç Limiti Ne Kadar?

Bir önceki yıl 1.004.200 TL olan engelli araç limiti 3 Kasım 2023 tarihinde açıklanan YDO oranlarına göre artırılmaktadır. 2024 yılı için YDO oranı %60 olarak açıklandı. Bu kapsamda Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile açıklanan YDO oranına paralel olarak 2024 yılı engelli araç limitleri 1.591.255 TL olarak açıklandı. Bu kapsamda 1.591.255 TL altında güncel fiyat listesine sahip 1.600 cc silindir hacmi ve altındaki araçlar engelli vatandaşlar tarafından hiç ÖTV ödenmeden satın alınabilecektir.

Özellikle araç fiyatlarında geriye doğru çekilmeyle birlikte engelli vatandaşlar için son derece önemli otomobiller limit kapsamında satışa sunulmaya başlandı. Cumhurbaşkanı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan 1.591.255 TL limit dâhilinde sıfır araç almak isteyenler aracın fiyatına göre belirlenen ÖTV’yi ödemeden diledikleri araca hemen sahip olabileceklerdir.

2024 Yılı Engelli Araç Fiyatları Ne Kadar?

2024 yılı için belirlenen engelli araç limiti 1.591.255 TL olarak açıklandı. Bu limit içerisinde yer alan tüm sıfır araçlar limit kapsamında ÖTV’siz olarak satın alınabilecektir. 2024 yılında satışa sunulan en ucuz model 700.000 TL başlangıç fiyatına sahiptir. Bu kapsamda 700 bin TL ile 1.591.255 TL içerisinde yer alan tüm sıfır araçlar ÖTV’siz olarak alınabilecektir. 700 bin TL’ye satışa sunulan sıfır araçlar için ÖTV’siz fiyat 390.000 TL olurken 1.591.255 TL civarında satışa sunulan modeller içinse 900 bin TL’lik ÖTV’siz araç alımı gerçekleştirilecektir. Yani ÖTV muafiyetli olarak 390.000 TL ile 900.000 TL arasında değişen fiyatlarla siz de ÖTV muafiyetli sıfır araba sahibi olabilirsiniz.

Engelli İndirimli ÖTV’siz Alınabilecek 2024 Model Araçlar

2024 yılında birçok markanın önemli araçları ÖTV’siz olarak satışa sunulmaya başlandı. Son derece önemli araçların yer aldığı modeller içerisinde bazı markalar ne yazık ki belirlenen limitlerin üstünde bir liste fiyatına sahip olduğu için satın alınamayacaktır. Bu kapsamda satın alınabilecek marka ve modellerin yanında engelli limitleri kapsamında satın alınamayacak markaları da sizler için araştırdık. İşte, detaylar…

Audi 2024 Engelli Araç Modelleri

Audi markası birçok önemli modele sahip önemli markalardan biridir. Lüks araç kategorisinde yer alan bu marka, özellikle engelli vatandaşlar tarafından en çok takip edilen markalardan biri olmaya devam etmektedir. Sedan, Hatchback ve SUV segmentinde son derece gelişmiş teknolojilerle satışa sunulan birçok önemli modele sahip olan Audi, 2024 yılında sadece bir aracını ÖTV muafiyetli olarak satışa sunmaya başladı. Audi 2024 engelli araç modelleri içerisinde sadece 2024 Audi A3 modelinin başlangıç paketi bulunmaktadır. 1.590.000 TL fiyata sahip olan bu araç da ne yazık ki yılın ikinci ayından itibaren limit dışı kalması beklenmektedir.

BMW 2024 Engelli Araç Modelleri

BMW markası Türkiye’de satışa sunulan en pahalı modellere sahip markalardan biridir. Markanın en ucuz aracı BMW 1 Serisi 1.800.000 TL üzerinde bir başlangıç fiyatına sahiptir. Bu kapsamda markayı incelediğimizde en ucuz otomobili olan BMW 1 Serisi dahi engelli araç limitlerinin üstünde bir fiyata sahip olduğu için BMW modellerinin engelli araç limitleri kapsamında satışı bulunmamaktadır. Tüm BMW modelleri limit dışı kalmıştır.

Chery 2024 Engelli Araç Modelleri

Bir önceki yıl Türkiye pazarına hızlı bir giriş yapan Chery, üç farklı modelini 2024 yılında da satışa sunmaya devam ediyor. SUV segmentinde yer alan Chery Omoda5, Chery Tiggo7 ve Chery Tiggo8 Pro modelleriyle dikkatleri üzerine çeken Chery, 2024 yılında bu üç modelini de engelli araç limitleri kapsamında satışa sunmaya başladı. Chery markasının bu üç önemli SUV aracının tüm donanımları 1.591.255 TL olarak belirlenen limit içerisinde yer aldığı için engelli vatandaşlar tarafından ÖTV’siz olarak satın alınabilecektir.

Citroen 2024 Engelli Araç Modelleri

Citroen birçok farklı segment sıfır araç modellerine sahip önemli markalardan biridir. Özellikle uygun fiyatlı birçok araca sahip olan Citroen, ÖTV muafiyeti için belirlenen engelli araç limitleri kapsamında farklı segmentte yer alan birçok aracını satışa sunmaya devam ediyor. Başlangıç fiyatı 1.591.255 TL altında olan Citroen C-Elysee, C3, Citroen C3 Aircross ve Citroen C4 modelleri 2024 yılında ÖTV’siz olarak satın alınabilecektir. Özellikle sedan, hatchback ve SUV olmak üzere üç farklı segmentte de önemli seçenekler sunan Citroen, engelli vatandaşların ÖTV’siz sıfır araba alabilecekleri markalardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Fiat 2024 Engelli Araç Modelleri

Fiat, Türkiye pazarında yer alan ve en ucuz sıfır araçlara sahip olan bir marka olarak karşımıza çıkmaktadır. Sıfır araç satışında ilk sırada yer alan bu marka, birçok farklı segmentte yer alan model seçeneğinde sahiptir. Fiat markası 2024 engelli araç limitleri kapsamında tüm araçlarını ÖTV muafiyetli olarak satışa sunmaktadır. Bu modeller içerisinde Fiat Egea Sedan, Egea Cross, Egea HB, Panda, 500L binek araçları ÖTV muafiyetli olarak 2024 yılında engelli limitleri kapsamında satın alınabilecek modellerdir. Bunun yanında Fiat Fiorino ve Doblo modelleri de ÖTV’siz olarak satın alınabilecektir ancak bu modellerde ÖTV %15 olduğu için indirim tutarı çok düşüktür.

Dacia 2024 Yılı Engelli Araç Modelleri

Yılın en ucuz sıfır araç modelleri içerisinde yer alan, birçok önemli araca sahip olan Dacia, 2024 yılı engelli araç limitleri kapsamında tüm araçlarını Fiat markasında olduğu gibi ÖTV’siz olarak satışa sunmaya devam ediyor. Bir önceki yıl engelli vatandaşların en çok tercih ettiği marka olan Dacia, yeni yılda da özellikle Duster modeliyle engelli vatandaşların sıfır araç alabilecekleri markalardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Dacia, 2024 sıfır araç modelleri olan Duster, Sandero, Sandero Stepway ve Jogger modellerini engelli araç limitleri kapsamında ÖTV muafiyetli olarak satışa sunmaya başladı.

Ford 2024 Engelli Araç Modelleri

Bir önceki yılın ikinci yarısında engelli vatandaşlar için sunulan limitlerin dışında kalan Ford, 2024 yılında yeniden limit kapsamına girdi. Bu kapsamda birçok önemli modelini yeniden ÖTV muafiyetiyle satışa sunmaya başladı. Ülkemizde sıfır araç pazarında son derece önemli bir yere sahip olan Ford, 2024 engelli araç limitleri kapsamında Ford Focus, Fiesta, Puma, EcoSport, Kuga ve Tourneo Journey Courier modellerini yeniden satışa sunmaya başladı. Ford markasının bu önemli araçları 1.591.255 TL olarak belirlenen engelli araç limitleri kapsamında satın alınabilecektir.

ÖTV Muafiyetli Honda 2024 Engelli Araç Modelleri

Honda markası 2024 yılında ÖTV’siz araç satışı gerçekleştiren markalardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle ülkemizin en çok beğenilen sıfır araçlarından biri olan Honda Civic modeli bir önceki yıl limit dışı kalmıştı. 2024 engelli limitlerinin yeniden artırılmasıyla birlikte Honda Civic modeli de limit kapsamında satışa sunulmaya başlandı. Bu açıdan Honda modellerine olan ilgi artmaya başladı. Honda engelli araç limitleri kapsamında 2024 yılında Honda Civic, Jazz ve City modellerini ÖTV’siz olarak satışa sunacaktır. Aracın diğer modelleri ise limit dışı kaldığı için satın alınamayacaktır.

ÖTV Muafiyetli Hyundai 2024 Engelli Araç Modelleri

Hyundai engelli vatandaşların sıfır araç satın alabilecekleri önemli markalardan biridir. Özellikle farklı segmentte yer alan araç yelpazesine sahip olan Hyundai, birçok farklı segmentte son derece önemli araçlarının satışına devam etmektedir. 2024 yılında Hyundai engelli araç limitleri kapsamında Hyundai i10, i20, Elantra, Bayon, Kona, Tucson ve i20N modellerini satışa sunmaktadır. Hyundai markasının engelli araç limitlerine girmeyen tek aracı Santa Fe modelidir. ÖTV muafiyetiyle alınabilecek birçok seçeneğe sahip olan Hyundai, fiyat aralığı açısından da sınıfının en ucuz modellerini satışa sunmaktadır.

ÖTV’siz Kia 2024 Engelli Araç Modelleri

ÖTV muafiyeti için belirlenen engelli araç limitlerinin açıklanmasıyla birlikte ÖTV’siz alınabilecek Kia modelleri de açıklanacak. Özellikleri ve önemli teknolojileriyle ülkemizde ciddi bir alıcı bulan Kia, 2024 yılında belirlenen 1.591.255 TL altında liste fiyatına sahip modellerini açıkladı. Bu kapsamda 2024 model bir sıfır Kia almak isteyenler ÖTV’siz olarak Stonic, Rio, Cerato, Ceed, Picanto, XCeed modelleri satışa sunulmaktadır. Kia markasının en çok satılan modeli olarak karşımıza çıkan Sportage modeli ise limit dışı kalan bir araç olduğu için ÖTV’siz satılamamaktadır.

ÖTV Muafiyetli Nissan 2024 Engelli Modelleri

Nissan markası tarafından engelli vatandaşlar için engelli araç limitleri kapsamında üç araç satışa sunulmaya başlandı. Sınıfının en iyi araçları arasında yer alan 2024 Nissan Qashqai modelinin başlangıç paketi ÖTV muafiyetli olarak yılın ilk aylarında satışa sunulmaya başlandı. Bunun yanında Nissan Micra ve Nissan Juke modellerinin tüm donanım paketleri limit dâhilinde ÖTV’siz olarak satın alınabilecektir. Nissan X-Trail modeli ise limit dışı olduğu için ÖTV’siz alınamamaktadır.

Opel 2024 Engelli Araç Modelleri

Opel markası engelli araç limitleri kapsamında birçok farklı segment otomobilinin satışlarına başladı. 1.591.255 TL’nin altında bir liste fiyatına sahip olan Corsa, Crossland, Astra ve Mokka modelleri ÖTV muafiyetli olarak engelli araç limitleri kapsamında satın alınabilecektir. Özellikle Astra ve Mokka modelleri limit kapsamında alınabilecek en iyi seçenekler arasında yer almaktadır. SUV segmentinin önemli araçlarından biri olan Grandland modeli ise ÖTV’siz olarak satın alınamamaktadır.

Peugeot ÖTV’siz 2024 Engelli Araç Modelleri

2024 yılı engelli araç limitleriyle Peugeot marka sıfır araç almak isteyenler için Peugeot satın alınabilecek modelleri açıkladı. Bu kapsamda SUV segmentinde 2008 modeli, hafif ticari araç kategorisinde Rifter, Hatchback olarak 208 ve 308 modelleri sedan olarak da 508 modelinin başlangıç paketleri rapor üzerine ÖTV muafiyetli olarak satın alınabilecektir. Markanın en çok satılan araçları olan 3008 ve 5008 SUV modelleri ise limit dışında kaldığı için ÖTV’siz alınamamaktadır.

Renault 2024 Engelli Araç Modelleri

Engelli araç limitleri kapsamında yılın en ucuz otomobilleri içerisinde Renault marka araçlar yer almaktadır. Birbirinden farklı model seçenekleri sunan Renault, 2024 yılında ÖTV’siz olarak birçok farklı model seçeneği sunmaktadır. Renault Megane, Yeni Clio, Renault Captur, Taliant modelleri ÖTV’siz olarak 2024 yılında alınabilecektir. SUV segmentinde yer alan Koleos ise limit dışı kaldığından satın alınamamaktadır.

ÖTV’siz Seat 2024 Engelli Araç Modelleri

Yılın en dikkat çeken markaları arasında yer alan Seat, 2024 yılında engelli vatandaşlar için birbirinden önemli birçok modelinin satışına başladı. Özellikleri ve performans odaklı motor anlayışıyla yılın en dikkat çeken araçlarının satışına devam eden Seat, ÖTV’siz olarak da birçok farklı modelini satışa sunmaya başladı. Bu kapsamda Leon, Ibiza ve Arona modelleri ÖTV’siz olarak alınabilecektir. Seat Ateca aracının ise sadece başlangıç paketi yılın ilk aylarında satın alınabilmektedir. Diğer donanım paketleri limit dışı kalmıştır.

Skoda 2024 ÖTV Muafiyetli Engelli Araç Modelleri

Scala, Fabia, Octavia, Kamiq olmak üzere 4 farklı aracının ÖTV’siz olarak satışa sunan Skoda, engelli vatandaşlar için son derece cazip fırsatlar sunan markalardan biridir. Özellikle sedan araçlar arasında son derece önemli bir yere sahip olan Octavia modelinin birçok versiyonu ÖTV muafiyetiyle alınabilmektedir. Engelli indirimli araba modelleri içerisinde dikkat çeken markalardan biri olan Skoda, özellikle Fabia modeliyle yılın en ucuz engelli aracını satışa sunmaya başladı.

ÖTV Muafiyetli Toyota 2024 Engelli Araç Modelleri

Engelli vatandaşlar için birbirinden önemli modeller sunan markalardan biri olan Toyota, 2024 yılında engelli indirimli araç satışında ciddi bir sayıya ulaşmak istiyor. Özellikle fiyat açısından son derece cazip fırsatlar sunan Toyota, yılın en çok satılan modellerinden biri olan Corolla modelinin Vision, Dream ve Dream X-Pack modellerini ÖTV’siz olarak satışa sunmaya başladı. Bunun yanında C-HR modelinin başlangıç paketi ile Yaris modellerini de engelli araç limitleri kapsamında satışa sunmaya başladı.

Volkswagen 2024 Engelli Araç Modelleri

Volkswagen markası engelli vatandaşlar tarafından en çok takip edilen markalardan biridir. Özellikle B segmentinde yer alan T-Roc, T-Cross ve Taigo gibi son derece önemli SUV araçlara sahip olan Volkswagen bu üç modelini de ÖTV’siz olarak atışa sunmaya başladı. Bunun yanında Polo ve Golf modelleri de limit kapsamında satın alınırken Tiguan modeli limit dışı kalmıştır.

2024 Engeli Limitiyle Hangi Araçlar Alınır?

2024 yılı için belirlenen engelli araç limitleri kapsamında liste fiyatı 1.591.255 TL altında olan tüm araçlar satın alınabilir. Ancak araç alırken dikkat etmeniz gereken bazı önemli özellikler bulunmaktadır. Özellikle hafif ticari araç kategorisinde yer alan Fiat Fiorino, Fiat Doblo, Ford Tourneo Courier, Ford Tourneo Connect, Opel Combo, Toyota Proace City gibi araçlar için %15 ÖTV indirimi bulunmaktadır. Bundan dolayı %80 ÖTV uygulanan ve binek araç segmentinde yer alan araçların tercih edilmesi daha mantıklı olacaktır. Bu kapsamda Fiat Egea, Ford Focus, Hyundai i20, Elantra, Opel Astra, Ford Kuga, Renault Megane, Opel Grandland, Volkswagen Golf, T-Roc, T-Cross ve Taigo gibi modeller 2024 yılı engelli araç limitleri kapsamında alınabilecek önemli araçlar arasında yer almaktadır.

2024 Yılında Engelli Araç Limitleri Artar mı?

2024 yılı için belirlenen engelli araç limitleri 1.591.255 TL olmuştur. Bu kapsamda limitler ocak ayında Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile yayımlandı. Bundan dolayı bu limitler 2025 Ocak ayına kadar artmayacaktır. Yıl içerisinde limitlerin artışı söz konusu değildir.

2024’te Alınabilecek En Pahalı ÖTV İndirimli Sıfır Araba Ne Kadar?

2024 yılında ÖTV limitinin 1.591.255 TL olması kapsamında bu tutarın altında olan tüm araçlar ÖTV’siz olarak alınabilmektedir. ÖTV indirimli araç satışındaki en üst limit budur. Bu kapsamda 1.591.255 TL’ye satılan bir aracın 892.000 TL’lik ÖTV’siz fiyatı bulunmaktadır. Bu kapsamda 2024 yılında alınabilecek en pahalı ÖTV indirimli sıfır araba fiyatı ÖTV muafiyetiyle 892.000 TL’dir.

2024 Engelli Raporu İle Yüzde Kaç İndirim Yapılmaktadır?

Engelli araç alımında her yıl ocak ayında belirlenen bir limit bulunmaktadır. 2024 engelli indirimli araç limiti 1.591.255 TL olduğu için bu limit altında olan tüm araçlar ÖTV’siz olarak satın alınabilmektedir. Bu kapsamda ÖTV’siz araç almak isteyenler eğer hafif ticari araç modellerinden birini alacaksa %15 ÖTV indirimi, elektrikli araba modellerinden birini tercih edecekse %4 ile %15 ÖTV indirimi uygulanacaktır. Binek araçlarda ise bu indirim %60 ile %80 ÖTV indirimidir.

  • Aracın peşin fiyatı: 1.591.255 TL
  • Vergisiz Bedel:743,843 TL
  • ÖTV Oranı: 80%
  • ÖTV Bedeli:595,074 TL
  • KDV Oranı:20 %
  • KDV Bedeli:267,783 TL
  • Vergiler Toplamı:862,857 TL
  • ÖTV İndirimli Fiyatı:892,611 TL

2024 Yılı En Ucuz Engelli Araç Fiyatları Ne Kadar?

2024 yılında satışa sunulan en ucuz araçlar Fiat Egea Sedan, Kia Picanto, Hyundai i10, Renault Clio, Renault Taliant ve Dacia Sandero modelleridir. 800.000 TL civarında bir satış fiyatına sahip olan bu araçlar ÖTV’siz olarak engelli indirimi kapsamında 445.000 TL’den satışa sunulmaktadır. Bundan dolayı da 2024’te satışa sunulan en ucuz engelli araç fiyatı 445.000 TL’dir.

2024 Engelli Araç Limitiyle Kimler Araç Satın Alabilir?

Türkiye’de, belirli ürünler üzerinden alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), motorlu taşıtlarda da uygulanan bir vergi türüdür. ÖTV, aracın motor hacmi ve yaşı dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Ancak, yüzde 90 oranında ve üzerinde engel durumu bulunan vatandaşlar için, bu vergiden muafiyet sağlanarak, araç sahibi olmaları kolaylaştırılıyor ve daha uygun maliyetli hale getiriliyor. Bunun yanında %40 ve üzeri ortopedik engelli olanlar özel aksamla araç alımında ÖTV muafiyetinden yararlanabilmektedir.

ÖTV muafiyetinden yararlanmak isteyen vatandaşların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları ve geçerli bir yüzde 90 üzeri engelli raporuna sahip olmaları gerekiyor. Bu imkândan faydalanabilmek için sunulan araç seçenekleri devlet tarafından belirlenen özellikler ve fiyat aralığıyla sınırlıdır. Kampanya genellikle, özellikle engelli bireylerin kullanımına uygun özelliklere sahip olan, otomatik vitesli ve düşük şasi gibi erişilebilir özelliklere sahip küçük ve orta ölçekli araçları kapsamaktadır.

Türkiye’de engelli vatandaşlarımıza yönelik düzenlenen ÖTV muafiyeti sağlayan sıfır araba kampanyası, belirli süre ve kullanım kısıtlamaları içermektedir. Kampanya kapsamında araç edinen engelli bireyler, araçlarını en az beş yıl süreyle kullanmakla yükümlüdürler ve bu beş yıllık dönem içinde aracı satamazlar. Ayrıca, bu muafiyetten her engelli vatandaş yalnızca bir kez yararlanma hakkına sahiptir. Her yılın ocak ayında Cumhurbaşkanı tarafından yeniden değerleme oranına göre hesaplanan bir limit bulunmaktadır. 2024 engelli araç limiti 1.591.255 TL olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda bu tutarın altında bir satış fiyatına sahip olan tüm araçlar için engelli vatandaşlar ÖTV ödemeden araç sahibi olabilirler.

Bir yorum yazın...

Henüz yorum yapılmadı, ilk yorum yapan sen ol.
Yeni Araba Modelleri Logo
Copyright 2024 © Yeni Araba Modelleri
Tüm hakları saklıdır.